27/08/2019

Kaip išmokti postinti ir parduoti save socialiniuose tinkluose

Žinia, Facebook’as, Instagram’as ir kitos platformos ne tik Z, bet ir vyresnėms kartoms dažnai atstoja ir Delfį, ir TV, ir skelbimų lentą. Verslas taip pat dažniausiai būtent šiuos kanalus naudoja bendravimui su klientu, renginių organizavimui, reklamos talpinimui. Kita kategorija – influenceriai, siekiantys ne tik dalintis savo asmeninio gyvenimo detalėmi, bet ir prominti tai, kuo naudojasi, perka, kur atostogauja.

Tobula – socialinės platformos yra nemokamos, visiems prieinamos, o svarbiausia – čia viskas vienoje vietoje, ir net nebūtina turėti savo web’ą ar ofisą. Mes verslaujame ir savo paslaugas parduodame – o kartais  – net ir teikiame – tiesiai Facebook’e.

Jau kuris laikas ir aš, galima sakyti, tiesiog gyvenu internete – ruošiu turinį ir komunikacijos planus klientams, rašau blog’ą, reklamuoju savo projektus, konsultuoju privačius asmenis ir įmones apie tai, kaip efektyviausiai naudotis Facebooku, Instagramu, Pinterestu ir t.t.

Ne, aš nedarau to tobulai ir nesu sukūrusi savo unikalios sistemos. Juk tai, kas veikia vienam ženklui, visiškai “nevažiuoja” su kitu. Reklama, pardavimus kilstelėjusi liepą, nebūtinai suveiks rugsėjį. Aš taip pat bandau įvairias strategijas, mokausi, skaitau, žiūrinėju tutorialus ir seku daug puslapių.

Šiuo metu darbuojuosi su įmone, teikiančia skalbimo paslaugas, namų tekstilės gamintojais, viešbučiu, fotografais, treneriais. Praeityje esu ruošusi komunikaciją didžiuliam festivaliui. O tam, kad nebūčiau batsiuvys be batų – skiriu laiko ir asmeninei komunikacijai, savo blog’ui. Išmokau tam tikrų dalykų, sužinojau ir atradau, kas svarbiausia parduodant save socialiniuose tinkluose ir kaip tą daryti.

Žinoma, profesionaliausiai tą daro reklamos, viešinimo paslaugas teikiančios agentūros, Jos eina koja kojon su trend’ais, aktualijomis, vis aktyviau ima dirbti ir su influenceriais, tad tikrai rekomenduoju kreiptis į juos (ką sėkmingai ir daro didieji prekių ženklai ir korporacijos).

Jei tu pradedi (pradėjai) verslą arba ketini reklamuoti save kaip prekės ženklą ir nori pabandyti komunikuoti ir viešintis pats, štai dalykai, kuriuos turi žinoti ir taikyti:

Žinok, kas esi.

Nesvarbu, ar jau įsivažiavai, ar dar tik pradedi teikti paslaugas, labai svarbu išsigryninti, kas tu esi. Apie ką tu? Ką nori duoti pasauliui? Kaip tu kuri pridėtivę vertę? Suprask, be šių dalykų nieko nebus. Vertė, kurią, teiki žmonėms, turi prisidėti prie gražesnio, laimingesnio, galbūt – įdomesnio ir sveikesnio pasaulio kūrimo.  Ir toji vertė – yra pagrindinė tavo žinutė pasauliui ir klientui apie tave. Čia nugula tavo vertybės, įsitikinimai, esmė.

Pažink savo klientą

Kai jau išsigryninai savo pagrindinę misiją, pats laikas pasitikrinti, o kas gi yra tas idealus klientas, kuris perka/pirks tavo prekes, paslaugas arba seka tave. Koks jo amžius, demografinė, socialinė padėtis, lytis, pomėgiai, hobiai, darbas, pajamos ir t.t. Identifikavęs savo tikslinį klientą, galėsi formuoti aiškesnes žinutes ir kalbėsi jo kalba.

Atsirink komunikacijos kanalus

Priklausomai nuo to, kas yra tavo klientas, pasirinksi pagrindines bendravimo su juo ir sklaidos formas. Z karta daugiausia naudojasi Youtube ir televizoriaus nežiūri. Twitter’is Lietuvoje tikrai nėra toks populiarus kaip Amerikoje. Mūsų tėvai galbūt jau žino Instagram’ą, tačiau nėra girdėję apie Snapchat ar tumblr. Atsižvelk į savo auditorijos specifiką, jos pomėgius ir amžių, ir kurk savo ženklo profilius ten, kur ją pasieksi. Lietuvoje daugiausia naudojamės Facebook, Instagram, Pinterest, nors… turiu klientą, kuris iki šiol deda skelbimus į rajono spaudą. Va taip.

Pradėk kurti kokybišką turinį

Socialiniuose tinkluose labai svarbu tave atspindinčios ir originalios nuotraukos, gramatiškai taisyklingi tekstai, įtraukiantys video, nuorodos į kitus puslapius, straipsnius. 

Labai rekomenduoju naudoti tik savo darytas (profesionalias) nuoraukas, o jei visgi imi jas iš interneto, naudokis legaliais, copyright’ais neapsaugotais vizualais (vienas šaltinių – unsplash.com, bet jų yra ir daugiau, pasigooglink). Atmink, tavo paties nuotraukos visada ims viršų ir liks įvertintos. Mane visada liūdina tūkstantį kartų matytos, plačiai paplitusios, baneriams ar viršeliams naudojamos nuotraukos – nesikartok ten, kur gali būti originalus ir tikras.

Laikykis ritmo ir grafiko

Tai labai labai svarbu ne tik dėl socialinių tinklų algoritmų, kurie “stebi” tavo pareigingumą ir sekėjų aktyvumą, bet ir auditorijai. Jei vieną savaitę, paleisi keturis įrašus, o po to dvi savaites tylėsi – atrodysi nepatikimas ir nežinantis, ką darai. Nusistatyk sau patogų postinimo dažnį, BŪTINAI PASIRUOŠK KOMUNIKACIJOS PLANĄ mėnesiui ir veik.

Įrašus planuokis į priekį pagal iš anksto sugalvotas temas arba pardavimų tikslus. Rūpinkis, ar turi pakankamai vizualo, ar nufilmuoti ir sumontuoti visi video. Žinok, kada geriausias laikas postinti. Pagrindinės taisyklės: žmonės soc. tinkluose daugiausia laiko praleidžia: lindėdami kamščiuose, per pietų pertraukas, vakarais, savaitgalio rytais, na, ir visą kitą laiką, kai neturi, ką veikti.

Reklamuokis

Priklausomai nuo savo finansinių pajėgumų ir tikslų, užsakinėk reklamą, ieškok variantų, stebėk, kas veikia ir neveikia. Čia stebuklingos taisyklės nėra: vienos reklamos suveikia, kitos – ne. Svarbu protingai rinktis auditoriją, ruošti gražius reklaminius postus ir… laikyti kumščius :). Tik negalvok, kad reklama bus panacėja ir išspręs tau viską. Jei žinotume magiškus sprendimus, kaip naudotis Facebook Ads įrankiais, jau seniai visi būtume beprotiškai pralobę. Mokomės.

Nusiteik visokiems rezultatams

Kažkodėl taip veikia pasaulis – kartais dirbant po devintu prakaitu, nemiegant naktimis, verčiantis per galvą  – rezultato nematyti. O kai darbuojiesi atsipalaidavęs, besimėgaudamas ir neprisirišęs prie rezultatų, ima ir pasiseka. Yra toks mitas – kuo daugiau darau, tuo daugiau grįžta. Nebūtinai. Todėl dirbam, ir prisimenam atsipalaiduoti, paleisti.

Išlik autentiškas ir unikalus

Būk savimi. Labai svarbu, kad transliuotum tai, kas iš tikrųjų esi. (Practise what you preach.) Neapsimetinėk, tą labai sunku nuslėpti, žmonės jaus, kad meluoji. Manau, kad svarbu  bet kokio verslo ar veiklos imtis tik tuomet, kai esi nusprendęs, kad tai – koreliuoja su tavo pamatinėmis vertybėmis, kad tuo besąlygiškai tiki. Jei nevartoji alkoholio, ar norėsi jį pardavinėti kitiems? Jei nesportuoji, kaip ruošiesi paleisti bėgiojimo app’są? Jei, būdama neištekėjusi, skaitai paskaitas tema, “kaip sukurti šeimą”, ar tikrai manai, kad čia viskas gerai?

Sek kitus ir mokykis

Stebėk kitus ženklus, ypač veikiančius panašioje sferoje. Įsikvėpk, išmok padaryti taip pat, Tačiau nekopijuok aklai. Kasdien skirk laiko soc. tinklų peržiūrai – kaip kitaip matysi aktualijas ir naujausias galimybes, atnaujinimus? Tik išlaikyk balansą – mes sekame ir matome kitus, tačiau ne teisdami ar kritikuodami. Stebime, o tuo pačiu darome tai, ką galime geriausio, stipriausio, vertingiausio. Dėmesio centre – tu, kritikos objektas – tu, reikalavimus kelk tik sau pačiam. Jei kas, kaltink save, o ne aplinkinius ar konkurentus.

Žmonės eina paskui žmones

Kartais žmogus galvoja, kad tai, ką jis ketina daryti – niekam nereikalinga, nes rinka tiesiog perpildyta. Gal ir tau kyla klausimų: kam dar vienas jogos treneris? Kam dar vienas džiovintų vaisių tiekėjas? Kam dar vienas blog’eris tinklaraštininkų vandenyne? Aš suprantu: tu bijai, kad būsi dar vienas iš daugelio. 

Tačiau gyvenimas demonstruoja ką kita – žmonės seka asmenybes, ir, nepaisant to, kad Vilnius kimšte prikimštas jogos studijų, kažkodėl menama Diana keliaus iš studijos į studiją ir seks paskui savo mylimą trenerę Brigitą.  Arba Tadas – paeis puskilometrį iki mylimiausios kavinės, nepaisant to, kad pakeliui duris atlapojusios dar bent septynios, rodos, tokios pačios. Tas pat su Youtube vlogeriais – yra tūkstančiai mados vlogerių, bet, rinkdamasi, ką sekti, pasidomi, kuo gyvena tas žmogus, ar tinka jo balso tembras, kalbėjimo stilius, vertybės, charizma. Nebijok pasimesti tarp kitų, panašių į tave – lai tai būna motyvacija ieškoti grynumo, rasti savo nišą, išsiskirti, nustebinti.

Ieškok influencerių

Tokių, kurie, tavo nuomone, atspindės tavo ženklo vertybes. Žinia, tai dar viena galimybė netiesioginiams pardavimams – influenceriai turi savo ištikimą ir jais pasitikinčia auditoriją, ir jei jų vertybės sutampa su tavosiomis, tikrai verta išbandyti ir šį komunikacijos būdą.

Kolaboracijos

Jei turi draugų, pažįstamų blogerių, kūrėjų, verslininkų, ieškokite galimybių bendradarbiauti, kurti abiem naudingus projektus, pasakoti vieniems apie kitus, rekomenduoti. Tokiu būdu jie savo Instagrame skleis žinią apie tave, o tu – apie juos. Tuo pačiu postu pasieksite dvigubai daugiau žmonių.

Kurk video

Būkime realistiški: video ima interneto viršukalnes, ir visos marketingo prognozės kalba apie tai, kad kuo toliau, tuo daugau jų matysime. Jie paveikūs ir efektyvesni už nuotraukas, tad, be abejonės, verta investuoti net ir į semi-pro video sklaidą.

Štai ir viskas. Linkiu kuo didžiausios sėkmės naudojantis šiuolaikiniais reklamos įrankiais ir svarbiausia – balanso tarp laiko prie kompiuterio ir laiko be jo.

Jauti kad tau reikia pagalbos komunikacijoje? Nori patarimų ir analizės? Nežinai, kaip pozicionuoti savo prekės ženklą? Reikia pagalbos sudarant komunikacijos planą? Nemoki atsirinkti hashtagų? Reikalinga kontrolė? Kreipkis. Aš kasdien darau būtent tai.

Patiko įrašas? Pasidalink:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pocket

Daugiau skaitymo: